Juustoleipä-sipuligalette uunipellillä tarjoiltavaksi.

Juustoleipä-sipuligalette

Valmistusaika: 60 min Vaikeusaste: Melko helppo

Maukas kaveri illan glögi- tai teehetkeen.

Ainekset

Taikina:

1 ½ dl vehnäjauhoja (tai gluteenitonta jauhoseosta)


1 ½ dl tattarijauhoja


1 tl leivinjauhetta


1/2 tl suolaa


100 g voita


3 rkl maitorahkaa


2–3 rkl vettä

 

Täyte:

250 g juustoleipää 


500 g sipulia


1 valkosipulinkynsi


2 rkl öljyä tai voita


2 rkl punaviinietikkaa tai sherryetikkaa


1 pieni kanelitanko


1 tähtianis


suolaa


tilkka sokeria tai hunajaa

Valmistusohje

Sekoita taikinan kuivat aineet. Lisää joukkoon kuutioitu voi ja nypi murumaiseksi seokseksi. Lisää maitorahka ja vesi. Sekoita nopeasti tasaiseksi taikinaksi. Kääri taikina kelmuun, ja laita se tekeytymään jääkaappiin noin tunniksi.

Kuori ja siivuta ohuelti sipulit. Kuori ja hienonna valkosipulinkynsi. Kuullota sipulisilppuja muutama minuutti keskilämmöllä. Lisää pannulle etikka ja mausteet. Anna hautua pienellä lämmöllä välillä sekoittaen noin 45 minuuttia, tarvittaessa pidempäänkin. Sipuli karamellisoituu matalassa lämmössä pehmeän makeaksi. Poista kanelitanko ja tähtianis. Mausta suolalla ja säädä tarvittaessa hapon ja makeuden tasapainoa.

Kuutioi leipäjuusto. Kuumenna uuni 200 asteeseen (kiertoilmauunissa riittää 180 astetta). Kaulitse taikina jauhotetulla alustalla tai suoraan leivinpaperin päällä noin 30 cm halkaisijaltaan olevaksi levyksi. Kaada karamellisoitu sipuli taikinalevyn päälle. Jätä reunoille noin 5 cm tilaa. Laita juustoleipäkuutiot sipulin päälle, painele juustoja hieman, jotta ne uppoavat osin sipulin sekaan.

Paista noin 20–30 minuuttia eli kunnes reunat ovat saaneet kullanruskean värin.

Resepti: Hannele Hyvärinen, Kokit ja Potit -blogista

Kokeile myös näitä reseptejä